Bazalka posvátná (Ocimum sanctum)

Tato zelená listnatá rostlina, známá také jako Ocimum sanctum L., pochází z jihovýchodní Asie. V indické medicíně má historii jako lék na mnoho onemocnění, od očních chorob až po pásový opar.

Bazalka posvátná, od listů až po semena, je považována za tonikum pro tělo, mysl i ducha. Různé části rostliny se doporučují k léčbě různých stavů:

Její čerstvé květy se používají při bronchitidě.
Listy a semena spolu s černým pepřem se používají při malárii.
Celá rostlina se používá při průjmu, nevolnosti a zvracení.
Tablety a mast se používají při ekzémech.
Lihový extrakt používejte při žaludečních vředech a očních chorobách.
Esenciální olej z listů používejte při bodnutí hmyzem.

Bazalka posvatna (Ocimum sanctum)
Bazalka posvatna (Ocimum sanctum)


Mnoho studií podporuje použití celé rostliny bazalky posvátné pro lidské použití a její léčebnou hodnotu. Výživová hodnota je také vysoká, protože obsahuje:

vitamín A a C
vápník
zinek
železo
chlorofyl
Před užíváním doplňků stravy se vždy poraďte se svým lékařem. Stejně jako mnoho jiných doplňků není bazalka posvátná schválena jako lék první volby. Může se také vzájemně ovlivňovat s léky, které již užíváte.

 

Snižuje stres a úzkost
Všechny části rostliny bazalky posvátné působí jako adaptogen. Adaptogen je přírodní látka, která pomáhá tělu přizpůsobit se stresu a podporuje duševní rovnováhu.

Koncept adaptogenu je holistický přístup. Vědecký výzkum však ukazuje, že bazalka posvátná má farmakologické vlastnosti, které pomáhají vaší mysli vyrovnat se s mnoha druhy stresu.

Příčina Vašeho stresu může být:

chemická
fyzická
infekční
emocionální


V případě fyzického stresu je známo, že bazalka posvátná zvyšuje odolnost u zvířat. Zvířata, která měla výtažky z listů bazalky posvátné a procházela stresovými scénáři vyvolanými prostředím, vykazovala:

zvýšený metabolismus
zlepšení doby plavání
menší poškození tkání
nižší úroveň stresu v hlučném prostředí


Studie na lidech a zvířatech zaznamenaly snížení u následujícího:

sexuální problémy
problémy se spánkem
zapomnětlivost
vyčerpání


Podle časopisu Journal of Ayurveda and Integrative Medicine má bazalka posvátná antidepresivní a protiúzkostné účinky srovnatelné s diazepamem a antidepresivy.

Jedna studie zjistila, že lidé, kteří užívali 500 miligramů (mg) extraktu z bazalky posvátné každý den, se cítili méně úzkostní, vystresovaní a depresivní. Lidé se také cítili více společensky.

Ájurvédští lékaři doporučují pít bazalku posvátnou jako čaj z listů. A protože neobsahuje kofein, je v pořádku a dokonce se doporučuje pít denně. Akt pití čaje může být rituální a stejně uklidňující jako jóga. Podporuje jasné myšlenky, uvolnění a pocit pohody.

Pokud však hořká a kořeněná chuť bazalky není vaším šálkem čaje, je k dispozici doplněk ve formě tablet nebo jako alkoholový extrakt. Při užívání byliny v její přirozené formě je menší riziko kontaminace.

SHRNUTÍ
Bylo prokázáno, že bazalka posvátná má antidepresivní a protiúzkostné účinky podobné antidepresivům. Studie prokázaly, že může lidem pomoci cítit se více společensky a méně úzkostně.

 

Povzbuzuje a vitalizuje organismus
Bazalka posvátná má také vysoký obsah antioxidantů a pomáhá vašemu tělu při detoxikaci. Studie ukazují, že bazalka posvátná může chránit vaše tělo před toxickými chemikáliemi. Může také předcházet rakovině tím, že snižuje růst rakovinných buněk.

Chrání před infekcemi a léčí rány
Předpokládá se, že výtažky z jejích listů zvyšují rychlost a sílu hojení ran. Bazalka posvátná je:

antibakteriální
antivirová
protiplísňová
protizánětlivá
analgetikum (lék proti bolesti)


Někteří lidé používají bazalku posvátnou i po operaci k hojení a ochraně ran. Bazalka posvátná zvyšuje pevnost rány při přetržení, dobu hojení a stahování. Pevnost v tahu znamená, jaký tlak nebo váhu rána vydrží, než praskne.

Výzkumy ukazují, že bazalka posvátná může působit proti infekcím a ranám, jako např:

vředy v ústech
keloidy
vystouplé jizvy
akné

Bazalka posvatna (Ocimum sanctum)
Bazalka posvatna (Ocimum sanctum)


Snížení hladiny cukru v krvi
Pokud máte prediabetes nebo cukrovku 2. typu, všechny části rostliny bazalky posvátné vám mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Studie na zvířatech i lidech prokázaly, že bazalka posvátná může pomoci předcházet příznakům cukrovky, jako jsou např:

přibývání na váze
hyperinzulinemie neboli nadbytek inzulinu v krvi.
vysoká hladina cholesterolu
inzulínová rezistence
hypertenze


V citované časné studii na zvířatech došlo u potkanů, kteří dostávali extrakt z bazalky posvátné, po 30 dnech ke snížení hladiny cukru v krvi o 26,4 %. U potkanů, kterým byl podáván prášek z listů bazalky posvátné, se hladina cukru v krvi snížila také po měsíci.

Než přidáte bazalku posvátnou do svého jídelníčku, poraďte se se svým lékařem.
Pokud již užíváte léky na kontrolu hladiny cukru v krvi, může to hladinu cukru v krvi ještě více snížit.

 

Snižuje hladinu cholesterolu
Protože bazalka posvátná působí proti metabolickému stresu, může také pomoci při hubnutí a snižování hladiny cholesterolu.

Studie na zvířatech zaznamenaly významné změny v tukových molekulách králíků, když jedli čerstvé listy bazalky posvátné. Měli nižší „špatný“ cholesterol (LDL-cholesterol) a vyšší „dobrý“ cholesterol (HDL-cholesterol).

Jedna studie na zvířatech zjistila, že olej obsažený v bazalce posvátné (eugenol) snižuje hladinu cholesterolu vyvolanou stresem. U potkanů s cukrovkou i bez ní došlo ke snížení celkového cholesterolu v ledvinách, játrech nebo srdci poté, co jedli prášek z listů bazalky posvátné.

 

Zmírňuje záněty a bolesti kloubů
Představte si, že byste se stresem, úzkostí a záněty mohli bojovat pomocí relaxačního čaje z listů bazalky posvátné.

Jako adaptogen s protizánětlivými a antioxidačními účinky poskytuje bazalka posvátná všechny tyto výhody. Může dokonce pomoci lidem s artritidou nebo fibromyalgií.

 

Chrání Váš žaludek
Bazalka posvátná může působit proti účinkům vředů vyvolaných stresem. Přirozeně zvyšuje obranyschopnost žaludku tím, že:

snižuje obsah žaludeční kyseliny
zvyšuje sekreci hlenu
zvýšení počtu buněk hlenu
prodlužuje životnost buněk hlenu


Mnoho léků na žaludeční vředy má nežádoucí účinky a u některých lidí mohou způsobovat potíže. Bazalka posvátná může být vhodnou alternativou. Jedna studie na zvířatech ukázala, že 200 mg extraktu z bazalky posvátné výrazně snížilo počet i index vředů u dvou třetin zvířat.

SHRNUTÍ
Bylo prokázáno, že bazalka posvátná posiluje zdraví vašeho těla různými způsoby. Může pomáhat chránit před infekcemi, snižovat hladinu cukru v krvi, snižovat hladinu cholesterolu, zmírňovat bolesti kloubů a chránit žaludek.

 

Bazalka samotná v péči o sebe
Doplňky stravy s extraktem z bazalky posvátné jsou k dispozici ve formě tablet nebo kapslí. Doporučené dávkování se pohybuje od 300 mg do 2 000 mg denně pro všeobecné preventivní účely.

Při použití jako léčba je doporučená dávka 600 mg až 1 800 mg užívaná v několika dávkách během dne. Všechny části rostliny mohou být použity v doplňcích stravy a lokálních mastech.

Esenciální olej z bazalky posvátné se destiluje z listů a květů rostliny.

Z listů, květů nebo sušeného prášku z listů si můžete připravit také čaj z bazalky posvátné. Z byliny lze také připravit čerstvě uvařený čaj tak, že 2-3 čajové lžičky bazalky posvátné vložíte do šálku vroucí vody a necháte 5-6 minut louhovat.

Listy se také běžně používají při vaření, někteří lidé je však jedí syrové. Bazalka posvátná chutná ostře a hořce.

SHRNUTÍ
Existuje mnoho způsobů, jak bazalku posvátnou zařadit do každodenního života. Můžete z ní vařit, užívat ji ve formě doplňků stravy nebo si z ní připravit čaj. Bazalka posvátná je k dostání také jako esenciální olej.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *