Těhotné ženy se stále setkávají s rozporuplnými informacemi ohledně suplementace. Můžete slyšet, že vitamíny jsou v této době velmi potřebné, protože správná výživa nestačí, že v těhotenství se doporučuje jen střídmá suplementace, atd.
Zvažte užívání doplňků stravy v těhotenství
Těhotné ženy zvažující užívání doplňku stravy by měly vzít v úvahu jak své, tak požadavky dítěte a toto rozhodnutí vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem. Často stačí dobře vyvážený jídelníček budoucí maminky, který zajistí, že vy i miminko dostanete správné množství vitamínů a minerálů. Pokud však lékař předepíše další přípravky, je třeba užívat doplňky pro těhotné ženy. Je třeba připomenout, že některé suplementy mohou být pro těhotné i nebezpečné, proto užívání jiných přípravků než těch určených pro těhotné konzultujte s odborníkem. Dále je důležité pamatovat na dostatečný přísun vody, jejíž množství má zásadní vliv na hladinu vitamínů rozpustných ve vodě (vitamín C, vitamíny B). Pamatujte, že vitamíny se rozpouštějí ve vodě nebo tucích (A, D, E, K).
Důležité je, aby vybraná sada vitamínů obsahovala 5 složek ve správných dávkách. Žádný doplněk by neměl obsahovat: kyselinu listovou, DHA mastné kyseliny, jód, vitamín D3 a železo. Konečné rozhodnutí o užívání konkrétních doplňků stravy je však vhodné konzultovat se svým gynekologem nebo výživovým poradcem.
Vyplatí se v těhotenství užívat doplňky stravy?
Všechny doplňky stravy během těhotenství by měly být užívány v souladu s pokyny výrobce v příbalovém letáku. Rovněž stojí za to seznámit se s názory odborníků na výživu ohledně jejich příjmu. Doplňky by se neměly užívat nalačno. Vícesložkové přípravky je nejlepší užívat během snídaně nebo ihned po snídani, zapít čistou vodou – převařenou nebo pramenitou vodou. Minerální voda se nedoporučuje, protože její složky mohou vytvářet nepříznivé kombinace se složkami doplňku, zatímco ovocné šťávy a čaj mohou bránit vstřebávání živin obsažených v přípravku.
Například předávkování vitamínem D je nebezpečné a jeho toxicita se může projevit hyperkalcémií a abnormálními buněčnými přeměnami. U těhotných žen může předávkování zvýšit riziko teratogenního poškození. Potřebu vitaminu D v těhotenství je však obtížné určit.