Vedlejší účinky bylinek

Kontraindikace, nežádoucí účinky, vedlejší účinky, interakce bylin a léčivých rostlin. Když se rozhodujete pro bylinnou kúru, musíte být opatrní.

Opatrně s bylinkami

Na rozdíl od toho, co si mnoho lidí myslí, bylinky nejsou bez vedlejších účinků. Některé z nich, pokud se užívají příliš dlouho nebo v nesprávných dávkách, mohou způsobit více škody než užitku, například poškodit ledviny nebo játra.
Rostlinné léky se skládají z výtažků z celé rostliny nebo částí rostlin (např. kořeny, listy) a obsahují četné potenciálně aktivní molekuly. Rostlinné léky mohou způsobit stejné typy nežádoucích reakcí jako syntetické léky. Tělo nedokáže rozlišit mezi přírodními látkami a umělými sloučeninami.
Obvykle se předpokládá, že synergie hraje roli v léčivých vlastnostech rostlinných extraktů a  bylinkáři vždy tvrdili, že extrakty z celých rostlin jsou lepší než jednotlivé izolované složky. Stejně tak se uvádí, že bylinné kombinace mají synergický účinek. Existují důkazy o synergismu mezi složkami některých bylinných extraktů. Není však jisté, jak daleko tento princip sahá.

Byliny – kontraindikace

Mnoho rostlin obsahuje dosti silné jedy. Interakce bylin se syntetickými léky jsou často neznámé (mohou nebezpečně zvýšit či zeslabit jejich účinek). Před zahájením léčby se proto vždy vyplatí poradit se s lékařem nebo bylinkářem. V případech těžkých onemocnění by se bylinky měly užívat vždy s vědomím a vedením lékaře. Pouze po poradě s lékařem užívejte bylinky na srdce (konvalinka, náprstník) a snižující krevní tlak (hloh, jmelí, kozlík lékařský).

Opatrní byste měli být také u krušiny, senny, pelyňku, skorocelu, kopytníku a pelyňku. Rozmarýn a tymián po dlouhé době způsobují bolesti hlavy, malátnost a dráždí ledviny. V případě problémů s trávicí soustavou jsou kontraindikacemi užívání rostlinných přípravků těžká malabsorpce a podvýživa, rakovina žaludku, obstrukce žlučových cest a rakovina žlučových cest.

Byliny – vedlejší účinky

Byliny mají různé vedlejší účinky. Předávkování plodem jalovce může poškodit ledviny. Dlouhodobé pití heřmánkového nálevu může způsobit kontaktní dermatitidu, může také narušit menstruaci. Kopřiva může způsobit zarudnutí a otoky očních víček a kolem očí. Dlouhodobá konzumace přesličky může vést k nedostatku vitaminu B1. Jste-li alergičtí, buďte opatrní s přípravky obsahujícími květy, květenství a košíčky s bylinkami. Účinné látky, např. heřmánek, máta, skořice, mohou být silným senzibilizátorem.