Záleží, odkud bylinka pochází?

Cenné vlastnosti bylin jsou známy již po staletí. Při správném použití mohou mj. podporují imunitu, regulují práci trávicího systému a působí relaxačně. Záleží odkud bylinka pochází?

Co jsou bylinky?

Byliny jsou rostliny, které obsahují látky ovlivňující lidský metabolismus (např. silice) a poskytují rostlinné suroviny. Obvykle se jedná o druhy s léčivými (bylinkářství, aromaterapie), kořenícími a olejodárnými vlastnostmi. Do této skupiny patří především jednoleté a dvouleté byliny, ale také stromy, keře, zelenina a trvalky. Součástí jsou i některé houby.

Historie léčivých bylin ve světě sahá až do starověku, což potvrzují historické dokumenty sahající až do doby kolem roku 2000 před naším letopočtem. Léčivé byliny, které používáme po generace, přinášejí blahodárná řešení při léčbě mnoha různých nemocí a stavů.

Kde bylinky pěstovat?

Bylinky lze vysadit na celou zahradu nebo jen na záhon. Umístěné v blízkosti ložnice budou mít uklidňující účinek na potrhané nervy. Vyplatí se mít zahradu, která není jen ozdobou, ale umožňuje sbírat bylinky přímo z rostlin. Vyplatí se udělat prostor i pro bylinky. Bylinkový záhon by se měl v sezóně jen mírně zalévat a odplevelovat. Většině bylinných rostlin se nejlépe daří na snadno vyhřívaných, dobře odvodněných humózních půdách s vysokým obsahem vápníku.

Je důležitý původ bylinky?

Většina známých bylin a koření pochází z Evropy, Afriky a asijských zemí. Koření a bylinky se získávají z nedřevnatých a kvetoucích rostlin. Koření se získává ze suché části rostliny, jako je plazivý kořen, větvičky a listy, ovoce, zelenina, ořechy, poupata, celá a mletá semena a vnější vrstvy stonků a kořenů, zatímco bylinky jsou vždy odvozeny z listů.

Produkce bylin bez škůdců, vysoce kvalitních a čistých koření je pro mezinárodní globalizaci velmi důležitá. Proto se vyrábí organické byliny, které stojí o 20–50 % více než tradičně pěstované koření. Tyto plodiny jsou kvalitní, bez pesticidů a chemických reziduí. Kromě toho jsou přijaty vhodné zemědělské techniky ke snížení patogenů a nepatogenních chorob. Chcete-li skutečně kvalitní byliny, pak je původ důležitý.