Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticocus)

Eleuterokok je asijská bylina. V lidovém léčitelství se používá již tisíce let jako léčivý prostředek.

Eleuthero se také běžně nazývá sibiřský ženšen. Tento název byl však změněn na „eleuthero“, aby nedocházelo k záměně s pravým ženšenem, kam patří asijský ženšen (Panax ginseng) a americký ženšen (Panax quinquefolius).

Přesto je eleuthero příbuzný ženšenu. Roste ve stejných asijských oblastech a má podobné účinky. Pravý ženšen je však více ceněn pro své lépe prozkoumané zdravotní účinky. Pravý ženšen je také mnohem dražší než eleuthero.

Dnes se eleuthero někdy používá jako levnější – i když potenciálně méně účinná – náhrada ženšenu.

Eleuterokok
Eleuterokok ostnitý (Ženšen sibiřský)


Proč používat eleuthero?

Eleuthero má srovnatelné účinky jako ženšen, ale je považováno za méně účinné. Lidé ho mohou užívat jako tinkturu, čaj, sypkou bylinu, doplněk stravy v kapslích nebo tabletách.

Bylinkáři a další přírodovědci nazývají eleuthero „adaptogen“. Adaptogeny jsou rostlinné látky, o nichž se předpokládá, že chrání tělo před účinky stresu.

Lidé mohou tuto bylinu užívat pro její pozoruhodné fyzické účinky. Například někteří sportovci užívají eleuthero ke zvýšení sportovního výkonu. Jiní ho užívají, aby zvládli fyzicky náročné pracovní dny.

Další způsoby využití eleuthera:

prevence srdečních onemocnění
zmírnění úzkosti
zmírnění deprese
zotavení ze stresu a vyhoření

 

Co ukazují výsledky výzkumu?

Existuje mnoho studií o eleutheru a zdá se, že mnohé z nich potvrzují jeho četné přínosy. V souladu s jeho adaptogenní povahou výzkumy ukazují, že jako antioxidant může chránit tělo před různými stresy.

Pokud jde o pomoc při emočním stresu, úzkosti a depresi, výzkumy jsou nejasné. Mnozí vědci se domnívají, že je třeba provést další studie, abychom s jistotou věděli, co a jak eleuthero působí.

Jedna studie ukázala, že bylina zvyšuje energii, metabolismus a fyzickou výkonnost účastníků studie. Měla také pozitivní účinky na jejich kardiovaskulární zdraví, zlepšovala průtok krve a tlak.

Několik dalších studií poskytuje silné důkazy na podporu dalších tvrzení o eleutheru. Například výsledky jedné studie ukazují, že bylina může mít velký antioxidační potenciál. Studie na zvířatech uvádí slibné vlastnosti posilující imunitní systém. Jiná studie zjistila, že eleuthero může pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi.

Pokud jde o vliv na stres, úzkost a depresi, studie z roku 2013 zjistila, že užívání byliny vedlo jen k malému zlepšení. Dávky použité ve studii však byly menší než komerční dávky, takže výsledky mohou odrážet tento rozdíl. Jiná studie prokázala nervově ochranné vlastnosti, které by mohly zlepšit hladinu stresu a náladu. Studie však byla provedena na zvířatech, takže je třeba provést další výzkum u lidí.

SHRNUTÍ
Panuje shoda v tom, že je zapotřebí dalšího výzkumu. Ačkoli jsou dosavadní studie slibné, je třeba provést více dlouhodobých studií na lidech, aby se objasnily přesné zdravotní účinky eleuthera.

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus)

Je užívání eleuthera bezpečné?

Navzdory nejistotě ve výzkumu eleuthera by mělo být užívání této byliny bezpečné. Ujistěte se, že dodržujete doporučené dávkování.

Pokud si kupujete bylinný doplněk nebo jiný přípravek, ujistěte se, že jste zakoupili eleuthero nebo sibiřský ženšen, nikoliv ženšen pravý. Ačkoli jsou příbuzné a do jisté míry podobné, jedná se o různé byliny s odlišnými bezpečnostními osnovami.

Při užívání doporučeného množství eleuthera nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky, i když je třeba provést další studie. Pokud pocítíte jakékoliv potíže, přestaňte ho užívat.

Užívání příliš velkého množství eleuthera může vyvolat nežádoucí vedlejší účinky. Přestaňte bylinu užívat, pokud začnete pociťovat následující příznaky:

úzkost
depresivní nálada
ospalost
bolest hlavy
nespavost
podrážděnost


Některé studie nabádají, aby se lidé s hypertenzí (vysokým krevním tlakem) užívání eleuthera vyhnuli. Nedávný přehled této byliny však nenalezl žádné důkazy o tom, že by u lidí s hypertenzí vyvolávala nežádoucí účinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *