Gynostema pětilistá (Gynostemma pentaphyllum)

Co je jiaogulan?

Představte si hory a údolí, kde má bylinný čaj sílu dát vám téměř nesmrtelnost. Pro některé věřící v sílu jiaogulanu takové místo existuje.

Jiaogulan je také známý jako sladká čajová réva, pohádková bylina a jižní ženšen. Je to popínavá liána pocházející z horských oblastí jižní Číny a dalších částí Asie. Patří do čeledi Cucurbitaceae, kam patří okurky a melouny.

Listy liány byly nejprve používány jako potravina. Mohly se jíst samotné nebo se používaly do salátů. Používají se také jako sladidlo. Čaj z listů neobsahuje kofein a má mírně hořkosladkou chuť.

Bylina nesmrtelnosti?

Číňané nazývají jiaogulan bylinou „nesmrtelnosti“ a tvrdí, že má omlazující účinky. Mnozí tvrdí, že pomáhá tělu odolávat stresu a také posiluje zdraví kardiovaskulárního systému. Praktičtí bylináři ji klasifikují jako adaptogen, protože se věří, že pomáhá tělu, aniž by mu škodila nebo narušovala rovnováhu.

Čínská medicína ji poprvé popsala za dynastie Ming jako lidový lék na stavy, jako jsou žaludeční vředy. Předpokládá se také, že čaj z jiaogulanu pomáhá zmírňovat kašel, nachlazení a další respirační problémy, jako je chronická bronchitida.

Jiaogulan nebyl v systému tradiční čínské medicíny široce používán. Bez ohledu na to někteří lidé věřili, že čaje vyrobené z jiaogulanu v provincii Kuej-čou mohou pomoci žít déle. Neexistuje žádný vědecký důkaz o jeho prospěšnosti jako byliny proti stárnutí. Kdyby tomu tak bylo, pravděpodobně byste už o klíči k nesmrtelnosti slyšeli!

Náhrada ženšenu?


Tradiční čínská medicína používá ženšen k léčbě stresu, nespavosti, nachlazení a chřipky. Údajně také zlepšuje koncentraci a paměť, fyzickou výdrž a odolnost. V západní medicíně se používá jako stimulant.

Zastánci jiaogulanu píšící pro webové stránky jiaogulan.org uvádějí, že má mnoho stejných účinků jako ženšen a může se používat jako náhrada ženšenu. Neobsahuje mnoho dalších chemických sloučenin, které se nacházejí v ženšenu, a nelze ho považovat za identický.

Co říká výzkum


Zastánci jiaogulanu píšící pro webové stránky jiaogulan.org tvrdí, že dokáže zlepšit krevní oběh a snížit hladinu cukru v krvi. Podle studie zveřejněné v časopise Alternative Therapies in Health and Medicine může pomoci při léčbě nealkoholického ztukovatění jater.

Jiaogulan obsahuje saponiny. Tyto sloučeniny se mohou vázat na žlučové kyseliny a pomáhat snižovat hladinu cholesterolu. Podle studie ve World Journal of Gastroenterology mohou také pomáhat snižovat riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Vědci testují schopnosti jiaogulanu v boji proti rakovině. Studie publikovaná v časopise International Journal of Molecular Sciences zjistila, že by mohl pomoci blokovat některé buněčné změny potřebné pro růst nádorů.

Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Animal and Veterinary Advances může jiaogulan pomáhat zvyšovat vytrvalost. Když byly potkanům podávány surové polysacharidy, které se nacházejí v jiaogulanu, plavali po 30 dnech déle při plaveckém testu.

Co dělat, pokud chcete vyzkoušet jiaogulan?


Pokud chcete vyzkoušet jiaogulan jako doplňkový zdravotní přístup, poraďte se nejprve se svým lékařem. Nejlepší je užívat bylinné léky pod dohledem lékaře nebo někoho, kdo je vyškolen v oblasti bylinných léků. Informace o pověření a licenci bylinářů jsou k dispozici v Národním centru pro doplňkovou a alternativní medicínu.

Neexistují žádné ověřené účinné dávky bylin pro dospělé ani pro děti. Bylinkáři obvykle doporučují 2 až 4 šálky čaje z jiaogulanu denně. Jiaogulan má jen málo známých negativních vedlejších účinků. U některých lidí způsobuje nevolnost a zvýšenou pohyblivost střev. Kromě čaje je k dispozici jako extrakt a ve formě tablet.

Poslední lékařské přezkoumání provedeno dne 21. července 2016

Proč byste měli být opatrní ohledně ženšenu


Od energetických nápojů až po tradiční medicínu – zdá se, že v dnešní době nemůžete jít nikam, aniž byste narazili na ženšen. Někteří tvrdí, že je to antioxidační síla. Jiní vám řeknou, že dokáže vše od zlepšení mozkových funkcí až po regulaci hladiny cukru v krvi.

Různé druhy ženšenu se používají již tisíce let napříč různými národy a kulturami. Je ceněn pro své léčivé účinky, ale může být těžké oddělit mýty od faktů.

 

Není to zázračný lék


Nejprve si povězme, co ženšen není: zázračný lék, všelék nebo univerzální prostředek.

Někteří tvrdí, že dokáže snížit stres, zmírnit erektilní dysfunkci, odvrátit demenci, posílit imunitní systém, zabránit nachlazení nebo chřipce, omezit infekce, zlepšit trávení a dokonce vyléčit rakovinu. Nicméně neexistuje mnoho výzkumů, které by něco z toho potvrzovaly.

„Jediné dva stavy, u kterých byl americký ženšen shledán jako možná účinný, je regulace cukrovky 2. typu a infekce horních cest dýchacích,“ říká Zanini. Rychle však upozorňuje, že by se neměl používat k léčbě jakéhokoli onemocnění bez lékařského dohledu a že je třeba mít se na pozoru před každým, kdo vám tvrdí, že to lze.

Ačkoli se často přidává do energetických nápojů a potravin – má zvyšovat energii, produktivitu, a dokonce i paměť – ani pro tato tvrzení neexistují žádné důkazy.

Plný antioxidantů


Jedním z hlavních důvodů, proč lidé ženšen užívají, jsou jeho antioxidační vlastnosti. Antioxidanty, což jsou molekuly, které brání oxidaci jiných molekul, jsou nyní velmi v módě.

Protože oxidace může způsobit růst volných radikálů, věnovalo se mnoho výzkumů tomu, zda antioxidanty skutečně mohou bojovat proti rakovině. Podle jedné studie ženšen skutečně obsahuje dostatek antioxidantů, které pomáhají posílit imunitní štít vašeho těla.

Kdo by se měl ženšenu vyhnout?


Jako každý doplněk stravy má i ženšen svůj podíl na nežádoucích účincích, z nichž některé jsou závažné. Mnoho léků s ním špatně interaguje. Zanini nám sdělila, že se setkala se zprávami o uživatelích ženšenu, u kterých se vyskytl průjem, nespavost, bolesti hlavy, zrychlený tep, kolísání krevního tlaku a další.

U žen se mohou vyskytnout další nežádoucí účinky, například vaginální krvácení a citlivost prsou. Tyto nežádoucí účinky jsou natolik závažné, že se ženám bojujícím s rakovinou prsu doporučuje ženšenu vyhýbat.

Pokud se rozhodnete užívat ženšenové doplňky, vždy je kupujte z renomovaného zdroje a dbejte na to, abyste jich nekonzumovali příliš mnoho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *