Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)
Schisandra chinensis (plod pěti chutí) je plodonosná liána. Její fialově červené plody jsou popisovány jako plody pěti chutí: sladké, slané, hořké, ostré a kyselé. Semena bobulí Schizandry obsahují lignany. Jedná se o látky, které mohou mít příznivé účinky na zdraví.
Schizandra se obvykle nepoužívá jako potravina. V celé Asii a Rusku se však již po generace používá k léčebným účelům.
V tradiční čínské medicíně je Schizandra považována za prospěšnou pro čchi, životní sílu nebo energii vlastní všemu živému. Předpokládá se, že má pozitivní vliv na několik meridiánů neboli drah v těle, včetně srdce, plic a ledvin.

Jaké jsou formy schizandry?
Schisandriny A, B a C jsou bioaktivní chemické sloučeniny. Získávají se z plodů rostliny Schisandra. Mohou vám být doporučeny lékařem a lze je užívat v práškové, tabletové nebo tekuté formě.
Schizandru lze také zakoupit jako sušené celé bobule nebo jako šťávu.
Schizandra je k dispozici také jako doplněk stravy ve více formách. Patří mezi ně sušený prášek, pilulky, výtažky a elixíry. Doplňky stravy obvykle obsahují doporučené dávkování, kterým se můžete řídit.
Jaké jsou její výhody?
Schizandra se používá na celou řadu zdravotních problémů. Existují vědecké údaje ze studií na zvířatech a lidech, které naznačují, že Schisandra může mít pozitivní vliv na několik stavů a onemocnění. Patří mezi ně např:
Alzheimerova choroba
Studie z roku 2017Důvěryhodný zdroj zjistil, že schisandrin B má příznivý, pozitivní vliv na Alzheimerovu chorobu. Vědci zjistili, že to bylo způsobeno schopností Schisandrinu B blokovat tvorbu nadbytečných peptidů amyloidu beta v mozku. Tyto peptidy jsou jednou ze složek odpovědných za tvorbu amyloidního plaku, látky, která se nachází v mozku lidí s Alzheimerovou chorobou.
Další studie naznačuje, že Schisandrin B může být účinný jak proti Alzheimerově, tak proti Parkinsonově chorobě. Důvodem je jeho protizánětlivý a neuroprotektivní účinek na mikrogliální buňky v mozku.
Onemocnění jater
Studie na zvířatech z roku 2013 zjistila, že pyl získaný z rostliny Schizandra má silný, antioxidační účinek proti toxickému poškození, které bylo vyvoláno v játrech myší. Schisandrin C byl účinný proti poškození jater u lidí s akutní i chronickou hepatitidou, tedy onemocněním jater.
Nealkoholické ztukovatění jater (NAFLD) může být důsledkem mnoha jaterních onemocnění, jako je hepatitida a cirhóza. U NAFLD je více mastných kyselin a zánětů jater. Vědci zjistili, že schisandrin B tyto mastné kyseliny u myší snižuje. Působil také jako antioxidant a protizánětlivý prostředek.
Než bude možné vyřešit dávkování a dobu trvání, je třeba provést další studie u lidí.

Menopauza
Studie z roku 2016 analyzoval účinky extraktu ze schizandry na ženy s příznaky menopauzy. Studie sledovala 36 žen v menopauze po dobu jednoho roku. Výzkumníci zjistili, že Schizandra je účinná při zmírnění některých příznaků menopauzy. Mezi tyto příznaky patřily návaly horka, pocení a bušení srdce.
Deprese
Další nedávná studie na zvířatech zjistila, že extrakt ze schizandry má na myši antidepresivní účinek. zDalší studie na myších, vedené stejným vedoucím výzkumníkem, toto zjištění potvrdily. Schizandra a její potenciální účinek na deprese však nebyly u lidí dosud podrobně zkoumány.
Stres
Schizandra může mít adaptogenní vlastnosti. To znamená, že je schopna pomáhat tělu odolávat účinkům úzkosti a stresu a navíc posilovat obranyschopnost organismu proti nemocem.
Existují nějaké vedlejší účinky a rizika?
Je důležité nepřekračovat doporučené dávkování schizandry, které vám poskytl váš lékař nebo které je uvedeno na etiketě.
Příliš vysoké dávky mohou mít za následek příznaky žaludečních potíží, jako je pálení žáhy. Z tohoto důvodu nemusí být Schizandra vhodná pro osoby s onemocněním, jako jsou vředy, gastroezofageální reflux (GERD) nebo hyperchlorhydrie (vysoká hladina žaludeční kyseliny). Schisandra může také způsobit snížení chuti k jídlu.
Schizandra nemusí být vhodná pro těhotné a kojící ženy. Než ji začnete užívat, poraďte se o jejím užívání se svým lékařem.
U některých lidí může také vyvolat alergické reakce, jako je svědění nebo kožní vyrážka.
Schizandra má dlouhou historii léčebného využití v Asii a Rusku. Může být účinná proti několika onemocněním, včetně hepatitidy a Alzheimerovy choroby.
Ačkoli existuje několik studií na zvířatech, které zjistily, že je prospěšný při depresi, je třeba tato zjištění dále zkoumat prostřednictvím studií na lidech, než bude možné jej pro tento účel doporučit.
Schizandra není vhodná pro každého. Těhotné nebo kojící ženy a lidé se žaludečními potížemi, jako je GERD, by Schisandru neměli užívat bez souhlasu lékaře. Aby se předešlo nežádoucím účinkům, je důležité tuto látku neužívat nadměrně.