Kozinec blanitý (Astragalus)
Astragalus: starobylý kořen s příznivými účinky na zdraví
Astragalus je bylina, která se v tradiční čínské medicíně používá již po staletí.
Má mnoho údajných zdravotních účinků, včetně posilování imunity, účinků proti stárnutí a protizánětlivých účinků.
Předpokládá se, že Astragalus prodlužuje život a používá se k léčbě nejrůznějších onemocnění, jako je únava, alergie a nachlazení. Používá se také proti srdečním chorobám, cukrovce a dalším onemocněním.
Tento článek podává přehled o mnoha potenciálních přínosech astragalu.

Co je astragalus?
Astragalus, známý také jako huáng qí nebo mléč, je nejčastěji známý díky svému využití v tradiční čínské medicíně (1).
Ačkoli existuje více než 2 000 druhů astragalu, v doplňcích stravy se používají především pouze dva – Astragalus membranaceus a Astragalus mongholicus.
Konkrétně z kořene rostliny se vyrábí mnoho různých forem doplňků stravy, včetně tekutých extraktů, kapslí, prášků a čajů.
Astragalus se někdy podává také ve formě injekcí nebo infuzí v nemocničním prostředí.
Kořen obsahuje mnoho účinných rostlinných látek, o nichž se předpokládá, že jsou zodpovědné za jeho potenciální přínosy.
Jeho účinné látky mohou například pomáhat posilovat imunitní systém a snižovat záněty (2).
Výzkum astragalu je zatím omezený, ale jeho využití je při léčbě nachlazení, sezónních alergií, srdečních onemocnění, onemocnění ledvin, chronické únavy a dalších.
SHRNUTÍ
Astragalus je bylinný doplněk, který se v tradiční čínské medicíně používá již po staletí. Údajně posiluje imunitní systém a zmírňuje záněty. Používá se také k léčbě srdečních onemocnění, onemocnění ledvin a dalších.
Posiluje imunitní systém
Astragalus obsahuje prospěšné rostlinné sloučeniny, které mohou posílit váš imunitní systém.
Hlavním úkolem imunitního systému je chránit tělo před škodlivými vetřelci, včetně bakterií, mikrobů a virů, které mohou způsobit onemocnění.
Některé důkazy ukazují, že astragalus může v těle zvýšit produkci bílých krvinek, což jsou buňky imunitního systému zodpovědné za prevenci nemocí (3).
Ve výzkumu na zvířatech bylo prokázáno, že kořen astragalu pomáhá zabíjet bakterie a viry u myší s infekcemi.
Ačkoli je výzkum omezený, může pomáhat v boji proti virovým infekcím i u lidí, včetně běžného nachlazení a infekce jater (4,5).
I když jsou tyto studie slibné, je třeba provést další výzkum, aby se zjistila účinnost astragalu při prevenci a léčbě infekcí.
SHRNUTÍ
Astragalus může pomoci posílit váš imunitní systém, abyste mohli předcházet bakteriálním a virovým infekcím, včetně běžného nachlazení, a bojovat s nimi.
Zlepšuje srdeční činnost
Astragalus může pomoci zlepšit srdeční činnost u osob s určitými srdečními onemocněními.
Předpokládá se, že rozšiřuje cévy a zvyšuje množství krve přečerpávané ze srdce.
V klinické studii bylo pacientům se srdečním selháním podáváno 2,25 g astragalu dvakrát denně po dobu dvou týdnů spolu s běžnou léčbou. Došlo u nich k většímu zlepšení srdeční činnosti ve srovnání s těmi, kteří dostávali pouze standardní léčbu.
V jiné studii dostávali pacienti se srdečním selháním 60 gramů astragalu denně nitrožilně spolu s běžnou léčbou. Také u nich došlo k výraznějšímu zlepšení příznaků než u těch, kteří dostávali pouze standardní léčbu.
Jiné studie u pacientů se srdečním selháním však neprokázaly žádný přínos pro srdeční funkci (6).
Některé studie navíc naznačují, že astragalus může zmírnit příznaky myokarditidy, zánětlivého onemocnění srdce. Výsledky jsou však nejednoznačné.
SHRNUTÍ
Ačkoli jsou výsledky výzkumů smíšené, astragalus může pomoci zlepšit srdeční funkci u pacientů se srdečním selháním a zmírnit příznaky myokarditidy.

Zmírňuje vedlejší účinky chemoterapie
Chemoterapie má mnoho negativních vedlejších účinků. Podle některých studií může astragalus pomoci některé z nich zmírnit.
Například jedna klinická studie u lidí podstupujících chemoterapii zjistila, že astragalus podávaný intravenózně snižuje nevolnost o 36 %, zvracení o 50 % a průjem o 59 %.
Podobně několik dalších studií prokázalo přínos této byliny při nevolnosti a zvracení u osob podstupujících chemoterapii rakoviny tlustého střeva (7).
Jedna klinická studie navíc ukázala, že 500 mg astragalu podávaných intravenózně třikrát týdně může zlepšit extrémní únavu spojenou s chemoterapií. Ukázalo se však, že astragalus byl užitečný pouze během prvního týdne léčby.
SHRNUTÍ
Při nitrožilním podání v nemocničním prostředí může astragalus pomoci zmírnit nevolnost a zvracení u osob podstupujících chemoterapii.
Pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi
Účinné látky v kořeni astragalu mohou pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi u osob s cukrovkou 2. typu.
Ve skutečnosti byl v Číně označen za nejčastěji předepisovanou bylinu, která pomáhá při léčbě cukrovky (8).
Ve studiích na zvířatech a ve zkumavkách bylo prokázáno, že astragalus zlepšuje metabolismus cukru a snižuje jeho hladinu v krvi. V jedné studii na zvířatech vedl také ke snížení hmotnosti (9).
Ačkoli je třeba provést další výzkum, dosavadní studie u lidí ukazují na podobné účinky.
Studie například ukázaly, že užívání 40-60 gramů astragalu denně má potenciál zlepšit hladinu cukru v krvi po jídle a nalačno u lidí s cukrovkou 2. typu, pokud se užívá denně po dobu až čtyř měsíců.
SHRNUTÍ
Studie naznačují, že doplňky stravy s astragalem mohou pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.
Zlepšuje funkci ledvin
Aastragalus může podporovat zdraví ledvin tím, že zlepšuje průtok krve a laboratorní ukazatele funkce ledvin, jako je měření bílkovin v moči.
Proteinurie je stav, kdy se v moči nachází abnormální množství bílkovin, což je známkou toho, že ledviny mohou být poškozené nebo nefungují normálně (28Důvěryhodný zdroj).
V několika studiích zahrnujících osoby s onemocněním ledvin bylo prokázáno, že Astragalus proteinurii zlepšuje.
Může také pomáhat předcházet infekcím u osob se sníženou funkcí ledvin (10).
Například 7,5-15 gramů astragalu užívaných denně po dobu tří až šesti měsíců snížilo riziko infekce o 38 % u lidí s poruchou ledvin zvanou nefrotický syndrom. K potvrzení tohoto účinku je však třeba provést další studie.
SHRNUTÍ
Některé studie naznačují, že astragalus může pomoci zlepšit funkci ledvin u osob s jejich onemocněním. Může také zabránit infekcím u osob se sníženou funkcí ledvin.
Další potenciální přínosy pro zdraví
Existuje mnoho předběžných studií o astragalu, které naznačují, že bylina může mít další potenciální přínosy, včetně:
Zlepšení příznaků chronické únavy: Některé důkazy ukazují, že astragalus může pomoci zlepšit únavu u lidí s chronickým únavovým syndromem v kombinaci s jinými bylinnými doplňky.
Protinádorové účinky: Ve studiích na zkumavkách astragalus podporoval apoptózu neboli programovanou buněčnou smrt u různých typů rakovinných buněk (11).
Zlepšení příznaků sezónní alergie: Ačkoli jsou studie omezené, jedna klinická studie zjistila, že 160 mg astragalu dvakrát denně může snížit kýchání a rýmu u osob se sezónními alergiemi.
SHRNUTÍ
Předběžný výzkum ukázal, že astragalus může být prospěšný při snižování příznaků chronické únavy a sezónních alergií. Studie na zkumavkách naznačují, že může mít také protirakovinné účinky.
Nežádoucí účinky a interakce
Většina lidí astragalus dobře snáší.
Ve studiích však byly zaznamenány drobné nežádoucí účinky, jako je vyrážka, svědění, rýma, nevolnost a průjem.
Při intravenózním podání může mít astragalus závažnější nežádoucí účinky, jako je nepravidelný srdeční tep. Měl by být podáván intravenózně nebo injekčně pouze pod lékařským dohledem
Ačkoli je astragalus pro většinu lidí bezpečný, následující osoby by se mu měly vyhnout:
Těhotné a kojící ženy: V současné době není k dispozici dostatek výzkumů, které by prokázaly, že astragalus je v těhotenství nebo při kojení bezpečný.
Osoby s autoimunitním onemocněním: Astragalus může zvýšit aktivitu imunitního systému. Zvažte, zda se astragalu vyhnout, pokud trpíte autoimunitním onemocněním, jako je roztroušená skleróza, lupus nebo revmatoidní artritida
Osoby užívající imunosupresiva: Protože astragalus může zvyšovat aktivitu imunitního systému, může snižovat účinky imunosupresivních léků.
Astragalus může mít také vliv na hladinu cukru v krvi a krevní tlak. Proto tuto bylinu užívejte s opatrností, pokud máte cukrovku nebo problémy s krevním tlakem.
SHRNUTÍ
Astragalus je obecně dobře snášen, ale měli byste se mu vyhnout, pokud jste těhotní nebo kojíte, máte autoimunitní onemocnění nebo užíváte imunosupresiva.
Doporučené dávkování
Kořen kozince se vyskytuje v mnoha různých formách. Doplňky stravy jsou k dispozici ve formě kapslí a tekutých extraktů. Kořen lze také rozemlít na prášek, z něhož se mohou vařit čaje.
Oblíbené jsou také odvary. Ty se připravují vařením kořene astragalu, aby se uvolnily jeho účinné látky.
Ačkoli neexistuje oficiální shoda ohledně nejúčinnější formy nebo dávkování astragalu, typické je 9-30 gramů denně (12).
Výzkumy navíc ukazují, že pro specifické stavy jsou užitečné následující perorální dávky:
Městnavé srdeční selhání: 2-7,5 gramů práškového astragalu dvakrát denně po dobu až 30 dnů spolu s běžnou léčbou.
Kontrola hladiny cukru v krvi: 40-60 gramů astragalu ve formě odvaru po dobu až čtyř měsíců.
Onemocnění ledvin: Vhodné pro ledviny: 7,5-15 gramů práškového astragalu dvakrát denně po dobu až šesti měsíců ke snížení rizika infekcí.
Chronický únavový syndrom: 30 gramů kořene astragalu připraveného do odvaru s několika dalšími bylinami.
Sezónní alergie: Dvě 80 mg kapsle extraktu z astragalu denně po dobu šesti týdnů (13).
Na základě výzkumu se zdá, že perorální dávky až 60 g denně po dobu až čtyř měsíců jsou pro většinu lidí bezpečné. Neexistují však studie, které by určily bezpečnost vysokých dávek v dlouhodobém horizontu.
SHRNUTÍ
Neexistuje žádný oficiální konsenzus ohledně doporučených dávek astragalu. Dávky se liší v závislosti na stavu.
Astragalus může zlepšit imunitní systém a příznaky chronické únavy a sezónních alergií.
Může také pomoci lidem s některými srdečními onemocněními, onemocněním ledvin a cukrovkou 2. typu.
Ačkoli neexistuje žádné doporučení pro dávkování, zdá se, že až 60 gramů denně po dobu až čtyř měsíců je pro většinu lidí bezpečné.
Užívání doplňků stravy vždy nejprve konzultujte se svým lékařem.