Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)

Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy.

Mnoho vysoce kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše tělo a mozek. Mnoho z těchto výhod pochází z její hlavní účinné látky, kurkuminu.

Přečtěte si, co o kurkumě a kurkuminu říká věda a jaké jsou jejich přínosy.

Kurkuma dlouhá
Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)

Co je kurkuma?


Kurkuma je koření, které dává kari žlutou barvu.

V Indii se používá již tisíce let jako koření i léčivá rostlina. V poslední době začala věda potvrzovat tradiční tvrzení, že kurkuma obsahuje sloučeniny s léčivými účinky.

Tyto sloučeniny se nazývají kurkuminoidy. Nejdůležitější z nich je kurkumin.

Kurkumin je hlavní účinnou složkou kurkumy. Má silné protizánětlivé účinky a je velmi silným antioxidantem.

 

Zde je 10 nejvýznamnějších zdravotních přínosů kurkumy a kurkuminu podložených důkazy:

 

Kurkuma obsahuje bioaktivní sloučeniny s léčivými vlastnostmi.

Obsah kurkuminu v kurkumě však není tak vysoký. Pohybuje se kolem 3 % hmotnosti. Většina studií o této bylině používá výtažky z kurkumy, které obsahují převážně samotný kurkumin, přičemž dávky obvykle přesahují 1 gram denně.

Bylo by velmi obtížné dosáhnout těchto hodnot pouze pomocí kurkumy jako koření v potravinách.

Proto se někteří lidé rozhodují pro užívání doplňků stravy.

Kurkumin se však špatně vstřebává do krevního oběhu. Abyste mohli plně pocítit účinky kurkuminu, je třeba zlepšit jeho biologickou dostupnost (rychlost, s jakou vaše tělo vstřebává určitou látku) (1).

Pomáhá jeho konzumace s černým pepřem, který obsahuje piperin. Piperin je přírodní látka, která zvyšuje vstřebávání kurkuminu o 2000 %.

Nejlepší kurkuminové doplňky stravy totiž obsahují piperin, a díky tomu jsou podstatně účinnější.

Kurkumin je také rozpustný v tucích, což znamená, že se rozkládá a rozpouští v tuku nebo oleji. Proto může být dobré užívat kurkuminové doplňky stravy s jídlem s vysokým obsahem tuku.

SHRNUTÍ
Kurkuma obsahuje kurkumin, látku se silnými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Ve většině studií se používají výtažky z kurkumy, které jsou standardizovány tak, aby obsahovaly velké množství kurkuminu.

 

Kurkumin je přírodní protizánětlivá sloučenina.
Zánět je nesmírně důležitý. Pomáhá bojovat proti cizím vetřelcům a má úlohu při opravě poškození v těle.

Ačkoli je akutní, krátkodobý zánět prospěšný, může být problémem, pokud se stane chronickým a napadne tkáně vašeho těla.

Vědci se nyní domnívají, že chronický zánět na nízké úrovni může hrát roli v některých zdravotních stavech a onemocněních. Mezi ně patří (2):

srdeční onemocnění
rakovina
metabolický syndrom
Alzheimerova choroba
různá degenerativní onemocnění


Proto je vše, co může pomoci v boji proti chronickému zánětu, potenciálně důležité pro prevenci a léčbu těchto stavů.
Ačkoli je téma zánětu mnohovrstevnaté a jednoduchá odpověď pravděpodobně neexistuje, klíčovým poznatkem ohledně kurkuminu je, že se jedná o bioaktivní látku, která dokáže bojovat proti zánětu. K dosažení léčivých výsledků jsou však zapotřebí velmi vysoké dávky (3).

SHRNUTÍ
Chronický zánět přispívá k některým běžným zdravotním potížím. Kurkumin dokáže potlačit mnoho molekul, o nichž je známo, že hrají v zánětu hlavní roli, je však třeba zvýšit jeho biologickou dostupnost.

Kurkuma dlouhá
Kurkuma dlouhá (Curcuma longa)

Kurkuma může zvýšit antioxidační kapacitu organismu
Oxidační poškození je považováno za jeden z mechanismů, které stojí za stárnutím a mnoha nemocemi.

Podílejí se na něm volné radikály, vysoce reaktivní molekuly s nespárovanými elektrony. Volné radikály mají tendenci reagovat s důležitými organickými látkami, jako jsou mastné kyseliny, bílkoviny nebo DNA.

Hlavním důvodem, proč jsou antioxidanty tak prospěšné, je to, že chrání tělo před volnými radikály.

Kurkumin je silný antioxidant, který díky své chemické struktuře dokáže neutralizovat volné radikály (4).

Studie na zvířatech a buňkách navíc naznačují, že kurkumin může blokovat působení volných radikálů a může stimulovat působení dalších antioxidantů. K potvrzení těchto přínosů jsou zapotřebí další klinické studie u lidí.

SHRNUTÍ
Kurkumin má antioxidační účinky, k potvrzení těchto přínosů je však zapotřebí dalších studií.

 

 

Kurkumin může zvýšit neurotrofický faktor odvozený od mozku
Než vědci lépe porozuměli neuronům, věřilo se, že po raném dětství nejsou schopny se dělit a množit. Nyní však vědí, že tomu tak není.

Neurony jsou schopny vytvářet nová spojení a v určitých oblastech mozku se mohou množit a zvyšovat jejich počet.

Jedním z hlavních hybatelů tohoto procesu je neurotrofický faktor odvozený od mozku (BDNF). Jedná se o gen, který se podílí na tvorbě bílkoviny zodpovědné za podporu života neuronů.

Protein BDNF hraje roli v paměti a učení a lze jej nalézt v oblastech mozku zodpovědných za jídlo, pití a tělesnou hmotnost.

Se sníženou hladinou proteinu BDNF souvisí mnoho běžných mozkových poruch, včetně deprese a Alzheimerovy choroby (5).

Zajímavé je, že studie na zvířatech zjistily, že kurkumin může zvyšovat hladinu BDNF v mozku.

Tím může být účinný při oddálení nebo dokonce zvrácení mnoha mozkových onemocnění a poklesu mozkových funkcí souvisejících s věkem. Přesto, vzhledem k tomu, že tyto studie byly prováděny na zvířatech, je těžké říci, co tyto výsledky znamenají pro člověka (6).

Může také pomáhat zlepšovat paměť a pozornost, což se zdá být logické vzhledem k jeho účinkům na hladinu BDNF. K potvrzení této skutečnosti je však zapotřebí provést další studie.

SHRNUTÍ
Kurkumin zvyšuje hladinu mozkového hormonu BDNF, který zvyšuje růst nových neuronů a může pomáhat v boji proti různým degenerativním procesům v mozku.

 

Kurkumin může snižovat riziko srdečních onemocnění
Srdeční onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí na světě. Vědci je studovali po mnoho desetiletí a dozvěděli se mnoho o tom, proč k nim dochází. Není překvapením, že srdeční onemocnění je neuvěřitelně komplikované a přispívají k němu různé věci.

Kurkumin může pomoci zvrátit mnoho kroků v procesu vzniku srdečních onemocnění (7).

Pravděpodobně hlavním přínosem kurkuminu, pokud jde o srdeční onemocnění, je zlepšení funkce endotelu, výstelky cév.

Dysfunkce endotelu je hlavní příčinou srdečních onemocnění. To je situace, kdy váš endotel není schopen regulovat krevní tlak, srážlivost krve a různé další faktory.

Několik studií naznačuje, že kurkumin může vést ke zlepšení zdraví srdce. Jedna studie navíc zjistila, že je stejně účinný jako cvičení u žen po menopauze.

Kromě toho může kurkumin pomáhat snižovat zánět a oxidaci (jak je uvedeno výše), které mohou hrát roli při srdečních onemocněních.

V jedné studii na 121 lidech, kteří podstoupili operaci koronárního bypassu, jim vědci přidělili buď placebo, nebo 4 gramy kurkuminu denně několik dní před operací a po ní.

Ve skupině s kurkuminem se o 65 % snížilo riziko, že v nemocnici prodělají infarkt (8).

SHRNUTÍ
Kurkumin má příznivé účinky na několik faktorů, o nichž je známo, že hrají roli při srdečních onemocněních. Navíc působí protizánětlivě a je antioxidantem.

 

Kurkuma může pomáhat předcházet rakovině
Rakovina je onemocnění, které se vyznačuje nekontrolovaným růstem buněk. Existuje mnoho různých forem rakoviny, na které zřejmě mají vliv doplňky stravy s kurkuminem.

Kurkumin byl studován jako prospěšná bylina při léčbě rakoviny a bylo zjištěno, že ovlivňuje růst a vývoj rakoviny.
Studie prokázaly, že může (9):

přispívat k odumírání rakovinných buněk
snižovat angiogenezi (růst nových cév v nádorech)
omezit metastazování (šíření rakoviny)
Zda mohou vysoké dávky kurkuminu – nejlépe se zesilovačem vstřebávání, jako je piperin – pomoci při léčbě rakoviny u lidí, musí být ještě řádně prozkoumáno.

Existují však důkazy, že může zabránit vzniku rakoviny, zejména rakoviny trávicí soustavy, jako je rakovina tlustého střeva.

Ve třicetidenní studii na 44 mužích s lézemi v tlustém střevě, které se někdy mění v rakovinné, se po 4 gramech kurkuminu denně snížil počet lézí o 40 %.

SHRNUTÍ
Kurkumin vede k několika změnám na molekulární úrovni, které mohou pomoci předcházet a možná i léčit rakovinu.

 

Kurkumin může být užitečný při léčbě Alzheimerovy choroby
Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence a může se podílet až na 70 % případů demence.

Zatímco na některé její příznaky existuje léčba, na Alzheimerovu chorobu zatím neexistuje žádný lék. Proto je tak důležité předcházet jejímu vzniku.

Na obzoru jsou možná dobré zprávy, protože bylo prokázáno, že kurkumin překonává hematoencefalickou bariéru.

Je známo, že v Alzheimerově chorobě hraje roli zánět a oxidační poškození a kurkumin má na obojí příznivé účinky.

Kromě toho je klíčovým znakem Alzheimerovy choroby hromadění bílkovinných spletí zvaných amyloidní plaky. Studie ukazují, že kurkumin může pomoci tyto plaky odstranit (10).

Zda kurkumin dokáže zpomalit nebo dokonce zvrátit postup Alzheimerovy choroby u lidí, není v současné době známo a je třeba jej prozkoumat.

SHRNUTÍ
Kurkumin dokáže procházet hematoencefalickou bariérou a bylo prokázáno, že vede k různým zlepšením patologického procesu Alzheimerovy choroby.

 

 

Pacienti s artritidou dobře reagují na doplňky stravy s kurkuminem
Artritida je v západních zemích běžným problémem. Existuje několik různých typů artritidy, z nichž většina zahrnuje zánět v kloubech.

Vzhledem k tomu, že kurkumin je silná protizánětlivá látka, dává smysl, že může při artritidě pomáhat. Ve skutečnosti několik studií ukazuje, že existuje souvislost.

Ve studii u lidí s revmatoidní artritidou byl kurkumin dokonce účinnější než protizánětlivý lék.

Květnové další studie se zabývaly účinky kurkuminu na artritidu a zaznamenaly zlepšení různých příznaků.

SHRNUTÍ
Artritida je časté onemocnění charakterizované zánětem kloubů. Mnohé studie ukazují, že kurkumin může pomoci léčit příznaky artritidy a v některých případech je účinnější než protizánětlivé léky.

 

 

Kurkumin působí příznivě proti depresi


V kontrolované studii bylo 60 osob s depresí náhodně rozděleno do tří skupin (11). Jedna skupina užívala prozac, druhá skupina užívala 1 gram kurkuminu a třetí skupina užívala jak prozac, tak kurkumin.

Po 6 týdnech vedl kurkumin ke zlepšení podobně jako u Prozacu. Nejlépe si vedla skupina, která užívala jak Prozac, tak kurkumin.

Podle této malé studie je kurkumin stejně účinný jako antidepresiva.

Deprese je také spojena se sníženou hladinou BDNF a zmenšováním hipokampu, mozkové oblasti, která hraje roli v učení a paměti. Kurkumin může pomoci zvýšit hladinu BDNF a potenciálně zvrátit některé z těchto změn.

Existují také určité důkazy o tom, že kurkumin může zvýšit hladinu mozkových neurotransmiterů serotoninu a dopaminu (12).

SHRNUTÍ
Studie na 60 lidech s depresí ukázala, že kurkumin je při zmírňování příznaků tohoto onemocnění stejně účinný jako Prozac.

 

Kurkumin může pomoci oddálit stárnutí a bojovat proti chronickým onemocněním souvisejícím s věkem
Pokud kurkumin skutečně pomáhá předcházet srdečním chorobám, rakovině a Alzheimerově chorobě, může mít přínos i pro dlouhověkost.

To naznačuje, že kurkumin může mít potenciál jako doplněk proti stárnutí.

Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že oxidace a zánět hrají roli při stárnutí, může mít kurkumin účinky, které dalece přesahují pouhou prevenci nemocí (13).

SHRNUTÍ
Vzhledem k mnoha pozitivním účinkům na zdraví, jako je možnost prevence srdečních onemocnění, Alzheimerovy choroby a rakoviny, může kurkumin napomáhat dlouhověkosti.

 

Sečteno a podtrženo


Kurkuma – a zejména její nejúčinnější sloučenina kurkumin – má mnoho vědecky prokázaných zdravotních přínosů, například potenciál zlepšovat zdraví srdce a předcházet Alzheimerově chorobě a rakovině.

Je to silný protizánětlivý a antioxidační prostředek. Může také pomoci zlepšit příznaky deprese a artritidy.

I když jsou tyto přínosy možné, jsou v současné době omezené kvůli malé biologické dostupnosti kurkuminu a je třeba provést další výzkum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *