Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Jak se kořen lékořice používá?

Léčebné využití lékořice sahá až do starověkého Egypta, kde se z kořene připravoval sladký nápoj pro faraony.

Používal se také v tradiční čínské, blízkovýchodní a řecké medicíně ke zklidnění žaludečních potíží, zmírnění zánětů a léčbě problémů horních cest dýchacích (1).

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Současné použití

Dnes mnoho lidí používá kořen lékořice k léčbě potíží, jako je pálení žáhy, reflux kyseliny, návaly horka, kašel a bakteriální a virové infekce. Je pravidelně k dostání ve formě kapslí nebo jako tekutý doplněk stravy).

Čaj z lékořice navíc údajně zklidňuje bolesti v krku, zatímco gely na lokální použití prý léčí kožní onemocnění, jako je akné nebo ekzémy.

Kromě toho se lékořice používá k ochucení některých potravin a nápojů.

Překvapivě mnoho lékořicových bonbonů není ochuceno kořenem lékořice, ale anýzovým olejem – esenciálním olejem z rostliny anýzu (Pimpinella anisum), který má podobnou chuť.

 

 

Rostlinné sloučeniny

Ačkoli kořen lékořice obsahuje stovky rostlinných sloučenin, hlavní účinnou látkou je glycyrrhizin.

Glycyrrhizin je zodpovědný za sladkou chuť kořene a také za jeho antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti (2).

Glycyrrhizin je však také spojován s mnoha nežádoucími účinky kořene lékořice. Proto se v některých výrobcích používá deglycyrrhizinovaná lékořice (DGL), z níž byl glycyrrhizin odstraněn.

Potenciální přínosy
Současný výzkum slibuje několik možností léčebného využití kořene lékořice.

Může pomáhat při kožních onemocněních
Kořen lékořice obsahuje více než 300 sloučenin, z nichž některé vykazují silné protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky.

Zejména studie na zvířatech a ve zkumavkách spojují glycyrrhizin s protizánětlivými a antimikrobiálními účinky.

V důsledku toho se extrakt z kořene lékořice používá k léčbě různých kožních onemocnění, včetně akné a ekzémů.

Ve dvoutýdenní studii na 60 dospělých osobách aplikace lokálního gelu obsahujícího extrakt z kořene lékořice výrazně zlepšila stav ekzému (3).

Ačkoli se lokální gely z lékořice používají také k léčbě akné, výzkumy jejich účinnosti jsou nejednotné a poměrně omezené.

Může snižovat kyselý reflux a zažívací potíže
Extrakt z kořene lékořice se často používá ke zmírnění příznaků zažívacích potíží, jako je reflux kyselin, žaludeční nevolnost a pálení žáhy.

Ve 30denní studii u 50 dospělých osob s poruchami trávení vedlo užívání 75 mg tobolek lékořice dvakrát denně k významnému zlepšení příznaků ve srovnání s placebem.

Extrakt z kořene lékořice může také zmírnit příznaky gastroezofageální refluxní choroby (GERD), včetně refluxu kyseliny a pálení žáhy.

V 8týdenní studii u 58 dospělých osob s GERD vedla nízká dávka kyseliny glycyrrhetinové v kombinaci se standardní léčbou k významnému zlepšení příznaků.

Jiná studie u 58 dospělých osob s GERD zaznamenala, že každodenní užívání kořene lékořice bylo při snižování příznaků po dobu 2 let účinnější než běžně užívaná antacida (4).

I když jsou tyto výsledky slibné, je třeba provést rozsáhlejší studie na lidech.

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)
Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Může pomoci při léčbě žaludečních vředů, dolní části jícnu nebo tenkého střeva.

Obvykle jsou způsobeny zánětem způsobeným bakterií H. pylori.

Extrakt z kořene lékořice a jeho glycyrrhizin mohou pomoci při léčbě peptických vředů.

Jedna studie na myších zjistila, že dávky extraktu z lékořice 91 mg na libru (200 mg na kg) tělesné hmotnosti chrání před těmito vředy lépe než omeprazol, běžný lék na peptické vředy.

I když je třeba provést další výzkum na lidech, dvoutýdenní studie na 120 dospělých osobách ukázala, že konzumace extraktu z lékořice jako doplňku ke standardní léčbě významně snížila přítomnost H. pylori (15Trusted Source).

 

Může mít protinádorové účinky
Díky obsahu řady rostlinných sloučenin s antioxidačními a protizánětlivými účinky byl extrakt z kořene lékořice studován pro své ochranné účinky proti některým typům rakoviny.

Zejména extrakt z lékořice a jeho sloučeniny jsou spojovány se zpomalením nebo prevencí růstu buněk u rakoviny kůže, prsu, tlustého střeva a prostaty (5).

Vzhledem k tomu, že výzkum je omezen na zkumavky a zvířata, jeho účinky na rakovinu u lidí nejsou známy.

Přesto může extrakt z kořene lékořice pomoci při léčbě zánětu ústní sliznice – velmi bolestivých vředů v ústech, které se u lidí s rakovinou někdy vyskytují jako vedlejší účinek chemoterapie a ozařování.

Dvoutýdenní studie na 60 dospělých osobách s rakovinou hlavy a krku ukázala, že lokální film z lékořice je stejně účinný jako standardní léčba zánětu ústní sliznice.

 

Může zmírnit onemocnění dýchacích cest
Díky svým protizánětlivým a antimikrobiálním účinkům mohou extrakt z kořene lékořice i čaj pomáhat při onemocnění horních cest dýchacích.

Zejména studie na zvířatech dospěly k závěru, že glycyrrhizinový extrakt z kořene lékořice pomáhá zmírnit astma, zejména když se přidá k moderním způsobům léčby astmatu (6).

Omezený výzkum na lidech sice ukazuje podobné výsledky, ale je třeba provést důkladnější a dlouhodobější studie.

Kromě toho omezené studie na zkumavkách a na lidech naznačují, že čaj a extrakt z kořene lékořice může chránit před streptokokem a předcházet bolestem v krku po operaci.

Přesto je zapotřebí dalšího výzkumu.

Může chránit před zubním kazem
Kořen lékořice může pomáhat chránit před bakteriemi, které mohou vést ke vzniku zubního kazu.

V rámci třítýdenní studie dostávalo 66 dětí předškolního věku během školního týdne dvakrát denně lízátka bez cukru obsahující 15 mg kořene lékořice. Konzumace lízátek významně snížila počet bakterií Streptococcus mutans, které jsou hlavní příčinou zubního kazu.

Studie na zkumavkách také ukazují, že výtažek z kořene lékořice je účinný při ochraně proti bakteriím, které jsou běžně spojovány se zubním kazem (7).

Je však třeba provést další výzkum optimální dávky a formy kořene lékořice.

Další potenciální přínosy
S extraktem z kořene lékořice je spojeno několik dalších potenciálních přínosů. Může:

Pomáhat při cukrovce. V 60denní studii na potkanech vedl denní příjem extraktu z kořene lékořice k významnému zlepšení hladiny cukru v krvi a zdraví ledvin. Tento účinek nebyl potvrzen u lidí.
Snižuje příznaky menopauzy. Extrakt z kořene lékořice byl navržen jako léčba návalů horka během menopauzy. Důkazy o jeho účinnosti pro tento účel jsou však omezené. Zvyšuje úbytek hmotnosti. Některé studie naznačují, že extrakt z kořene lékořice snižuje index tělesné hmotnosti (BMI) a podporuje hubnutí. Jiné studie však žádný vliv na hmotnost nezjistily.
Pomáhá při léčbě hepatitidy C. Jedna studie na zkumavkách zaznamenala, že přidání glycyrrhizinu ke standardní léčbě hepatitidy C výrazně snížilo šíření viru. Ačkoli jsou tyto výsledky slibné, nebyly potvrzeny u lidí (8).

Možné nežádoucí účinky a bezpečnostní opatření
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) považuje kořen lékořice za obecně uznávaný jako bezpečný pro použití v potravinách.

FDA však v současné době nehodnotí ani neověřuje doplňky stravy z hlediska čistoty, účinnosti nebo správnosti označení složek.

Kromě toho je krátkodobé užívání doplňků stravy a čajů z kořene lékořice obecně považováno za bezpečné. Velké dávky však mohou vyvolat nežádoucí účinky a jedinci s určitými zdravotními potížemi se jí mohou chtít vyhnout.

Předávkování kořenem lékořice
Chronické užívání i velké dávky výrobků z kořene lékořice mohou vést k hromadění glycyrrhizinu v těle.

Bylo prokázáno, že zvýšené hladiny glycyrrhizinu způsobují abnormální zvýšení hladiny stresového hormonu kortizolu, což může způsobit nerovnováhu v hladinách tekutin a elektrolytů.

V důsledku toho mohou chronické a velké dávky produktů z kořene lékořice vyvolat několik nebezpečných příznaků, včetně (9):

nízká hladina draslíku
vysoký krevní tlak
svalová slabost
abnormální srdeční rytmus


I když je to vzácné, může dojít k otravě lékořicí. Může vyústit v selhání ledvin, městnavé srdeční selhání nebo nadměrné hromadění tekutin v plicích (plicní edém).

Osobám s vysokým krevním tlakem, městnavým srdečním selháním, onemocněním ledvin nebo nízkou hladinou draslíku se proto doporučuje, aby se výrobkům z lékořice obsahující glycyrrhizin zcela vyhnuly.

Těhotenství a kojení
Konzumace velkého množství lékořice – a zejména glycyrrhizinu – během těhotenství může negativně ovlivnit vývoj mozku vašeho dítěte.

V jedné studii bylo zjištěno, že děti narozené matkám, které během těhotenství konzumovaly velké množství výrobků z lékořice obsahujících glycyrrhizin, měly v pozdějším věku větší pravděpodobnost postižení mozku.

Těhotné ženy by se proto měly vyhýbat doplňkům stravy s lékořicí a omezit příjem lékořice v potravinách a nápojích.

Vzhledem k nedostatku výzkumů by se měly výrobkům z lékořice vyhýbat také děti a kojící ženy.

 

Interakce

Bylo prokázáno, že kořen lékořice interaguje s několika léky, včetně:

léky na krevní tlak
léky na ředění krve
léky na snížení cholesterolu, včetně statinů
diuretika
antikoncepce na bázi estrogenů
nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)


Lidé, kteří užívají některý z těchto léků, by se měli vyhnout výrobkům z kořene lékořice, pokud jim jejich lékař nedoporučí jinak.

 

Dávkování a formy kořene lékořice
Jako doplněk stravy se extrakt z kořene lékořice dodává v několika formách, včetně kapslí, prášků, tinktur, lokálních gelů a čajů. Samotný kořen lze také zakoupit buď čerstvý, nebo sušený.

V současné době neexistuje žádné standardní doporučení pro dávkování. Světová zdravotnická organizace (WHO) i Evropský vědecký výbor pro potraviny (SCF) však doporučují omezit příjem glycyrrhizinu na maximálně 100 mg denně.

Kromě toho, protože výrobky ne vždy uvádějí množství glycyrrhizinu, může být obtížné určit bezpečné množství. V důsledku toho je důležité probrat bezpečnou a účinnou dávku se svým lékařem.

Další možností je poohlédnout se po prášku nebo kapslích z deglycyrrhizinovaného lékořice (DGL).

Tyto doplňky neobsahují glycyrrhizin, který je zodpovědný za většinu nežádoucích účinků lékořice. Přestože i tato sloučenina přispívá k četným prospěšným účinkům, není jasné, zda mají produkty DGL stejné pozitivní účinky na zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *