Rozchodnice růžová (Rhodiola Rosea)

7 vědecky podložených zdravotních přínosů rostliny Rhodiola rosea

Rhodiola je bylina, která roste v chladných horských oblastech Evropy a Asie.

Její kořeny jsou považovány za adaptogeny, což znamená, že při konzumaci pomáhají tělu přizpůsobit se stresu.

Rhodiola je také známá jako arktický kořen nebo zlatý kořen. Její vědecký název je Rhodiola rosea.

Její kořen obsahuje více než 140 účinných látek, přičemž dvě nejúčinnější jsou rosavin a salidrosid (1).

Lidé v Rusku a skandinávských zemích používají rodiolu k léčbě již po staletí:

úzkost únavu deprese Dnes je hojně využívána jako doplněk stravy pro své četné zdravotní účinky.

Zde je 7 vědecky podložených zdravotních přínosů rostliny Rhodiola rosea.

ZDROJ HEALTHLINE Váš průvodce kosmetickými hesly Nevíte, které složky v péči o pleť odpovídají tomu, co se o nich říká? Nejste sami. Zjistěte, které výrobky stojí za to používat, a které se vyplatí vynechat.

  1. Mohou pomoci snížit stres Rhodiola je již dlouho známá jako adaptogen, přírodní látka, která nespecifickým způsobem zvyšuje odolnost organismu vůči stresu.

Předpokládá se, že konzumace adaptogenů v období stresu vám pomůže lépe zvládat stresové situace (2).

Bylo také prokázáno, že rodiola zlepšuje příznaky vyhoření, které se mohou objevit při chronickém stresu. Jedné studie se zúčastnilo 118 osob se stresovým vyhořením, které užívaly 400 mg rodioly denně po dobu 12 týdnů. U účastníků studie došlo k jasnému zlepšení různých příznaků, jako je stres a deprese, které jsou s vyhořením běžně spojovány.

K největšímu zlepšení došlo během prvního týdne a pokračovalo po celou dobu studie. Výzkumníci poznamenali, že se jedná o první studii zkoumající klinické výsledky léčby vyhoření rhodiolou. Výsledky shledali povzbudivými a doporučili další studie (3).

SHRNUTÍ Adaptogeny, jako je Rhodiola rosea, mohou zvýšit odolnost vašeho organismu vůči stresu, což vám umožní lépe se vyrovnat se stresovými obdobími.

  1. Mohou pomoci při únavě Stres, úzkost a nedostatečný spánek jsou jen některé faktory, které mohou přispívat k únavě, jež může způsobovat pocity fyzické i psychické vyčerpanosti.

Předpokládá se, že rodiola díky svým adaptogenním vlastnostem pomáhá zmírňovat únavu.

V jedné studii dostávalo 100 lidí s příznaky chronické únavy 400 mg rodioly každý den po dobu 8 týdnů. Došlo u nich k výraznému zlepšení:

příznaky stresu únavy kvality života nálady soustředění Tato zlepšení byla pozorována již po jednom týdnu léčby a pokračovala až do posledního týdne studie.

SHRNUTÍ Díky adaptogenní povaze je rodiola oblíbeným doplňkem stravy v boji proti únavě a dalším příznakům spojeným se stresem.

  1. Mohla by pomoci snížit příznaky deprese Deprese je běžné, ale závažné onemocnění, které negativně ovlivňuje vaše pocity a jednání.

Předpokládá se, že k ní dochází, když se chemické látky v mozku zvané neurotransmitery dostanou do nerovnováhy. Zdravotníci běžně předepisují antidepresiva, která pomáhají tuto chemickou nerovnováhu upravit.

Předpokládá se, že Rhodiola rosea může mít antidepresivní vlastnosti, které pomáhají vyrovnat neurotransmitery v mozku.

Jedna studie srovnávala účinky rhodioly s běžně předepisovaným antidepresivem sertralinem, který se prodává pod názvem Zoloft. Ve studii bylo 57 lidí s diagnózou deprese náhodně rozděleno, aby po dobu 12 týdnů dostávali rodiolu, sertralin nebo placebo tabletu (4).

Zatímco rhodiola i sertralin snižovaly příznaky deprese, sertralin měl větší účinek. Rhodiola však vyvolávala méně nežádoucích účinků a byla lépe snášena.

SHRNUTÍ Výzkum ukázal, že rodiola může pomoci zlepšit některé příznaky deprese. Podobně jako antidepresiva může pozitivně ovlivňovat neurotransmitery, které ovlivňují náladu a emoce.

  1. Může zlepšovat funkci mozku Cvičení, správná výživa a kvalitní spánek jsou jistými způsoby, jak udržet mozek v dobré kondici.

Pomoci mohou také některé doplňky stravy, včetně rodioly.

Přehled 36 studií na zvířatech dospěl k závěru, že rodiola může zlepšovat učení a paměťové funkce (5).

Studie na zvířatech zjistila, že pouhá jedna dávka rodioly zlepšila paměť a měla antidepresivní účinek na myši. Naznačila, že by se rodiola mohla stát dobrým nástrojem ke zvýšení poznávacích schopností a proti poruchám nálady u lidí.

Další přehled výzkumů dospěl k závěru, že léčebné vlastnosti rodioly mohou prospět mnoha nemocem souvisejícím s věkem. Vědci vyzvali k dalšímu výzkumu, který by překlenul propast mezi experimentálními výsledky a klinickými aplikacemi.

SHRNUTÍ Bylo prokázáno, že rodiola zvyšuje duševní výkonnost během psychicky náročných a fyzicky namáhavých období. K ověření těchto zjištění je však zapotřebí dalšího výzkumu.

  1. Může zlepšit výkon při cvičení Rhodiola údajně zlepšuje sportovní výkon tím, že snižuje fyzickou a psychickou únavu a zvyšuje antioxidační aktivitu (6).

Výsledky výzkumu jsou však smíšené.

Pozitivní je, že jedna studie na zvířatech zjistila, že rodiola může zlepšit svalovou sílu a silový výkon u potkanů. Ve studii byl potkanům po odporovém cvičení podáván extrakt z rhodioly růžové v kombinaci s další sloučeninou v rhodiole zvanou Rhaponticum carthamoides (Rha).

Jiná studie zjistila, že požití rhodioly zkrátilo reakční dobu a celkovou dobu odezvy u mladých, zdravých, fyzicky aktivních mužů. Zvýšila také antioxidační aktivitu, ale neměla žádný vliv na celkovou vytrvalost.

V jiných studiích se ukázalo, že rhodiola zlepšuje výkon při cvičení tím, že snižuje vnímanou námahu neboli to, jak těžce podle účastníků jejich tělo pracuje (7).

Ze skeptické strany výzkumy poukazují na studie, které ukázaly, že suplementace rhodiolou nezměnila příjem kyslíku ani výkonnost svalů a nezlepšila imunitní systém maratonských sportovců).

Také Národní centrum pro komplementární a integrativní zdraví varuje, že neexistuje dostatek důkazů ze studií na lidech, aby bylo možné vyvodit závěr, že je rodiola užitečná pro jakékoli použití v souvislosti se zdravím. Částečně to může být způsobeno tím, že vědci zatím přesně nechápou, jak rhodiola ovlivňuje lidskou výkonnost.

SHRNUTÍ Rhodiola má potenciál zvyšovat sportovní výkonnost, ale k potvrzení výsledků je zapotřebí dalšího výzkumu.

  1. Může pomoci při zvládání cukrovky Cukrovka je onemocnění, ke kterému dochází, když se v těle vyvine snížená schopnost produkovat hormon inzulin nebo na něj reagovat, což vede k vysoké hladině cukru v krvi.

Lidé s cukrovkou běžně používají inzulínové injekce nebo léky, které zvyšují citlivost na inzulín, aby lépe zvládali hladinu cukru v krvi.

Zajímavé je, že výzkumy na zvířatech naznačují, že rodiola může pomoci zlepšit léčbu cukrovky.

Bylo prokázáno, že sloučenina salidrosid v rhodiole pomáhá chránit před diabetem a diabetickou nefropatií (onemocněním ledvin) u potkanů.

Tyto studie byly provedeny na potkanech, takže jejich výsledky nelze zobecnit na lidi. Jsou však pádným důvodem pro zkoumání účinků rhodioly na diabetes u lidí.

Pokud máte cukrovku a chcete užívat doplňky stravy s rhodiolou, poraďte se nejprve se svým dietologem nebo lékařem.

SHRNUTÍ Bylo prokázáno, že rhodiola pomáhá chránit před cukrovkou u hlodavců, což naznačuje, že by mohla být cenným pro léčbu cukrovky u lidí. Je však třeba provést další výzkum u lidí.

  1. Může mít protinádorové účinky Salidrosid, účinná složka rodioly, byl zkoumán pro své protirakovinné vlastnosti.

Studie na zkumavkách a zvířatech ukázaly, že může inhibovat růst rakovinných buněk plic, močového měchýře, žaludku a tlustého střeva (8,9).

Vědci proto předpokládají, že rodiola může být užitečná při léčbě mnoha typů rakoviny.

Dokud však nebudou k dispozici studie na lidech, není známo, zda rodiola může pomoci při léčbě rakoviny.

SHRNUTÍ Pokusy ve zkumavkách a na zvířatech ukázaly, že účinná látka v rhodiole zvaná salidrosid inhibuje růst rakovinných buněk. Její účinky na člověka však zatím nebyly zjištěny.

Jak užívat doplňky stravy s rhodiolou růžovou Rhodiola je poměrně vzácná rostlina a je dostupná především jako extrakt Rhodiola rosea v kapslích nebo tabletách. Je k dispozici také jako čaj, ale mnoho lidí dává přednost formě tablet, protože umožňuje přesné dávkování.

Na co se zaměřit U doplňků stravy s rhodiolou bohužel hrozí riziko falšování nebo snížení její kvality a čistoty (10).

Abyste se tomu vyhnuli, hledejte značky, které jsou opatřeny pečetí USP nebo NSF. Jedná se o neziskové organizace třetích stran, které zajišťují, že doplňky stravy obsahují to, co deklarují, bez příměsí.

Kromě toho se podívejte na etikety těchto doplňků, abyste se ujistili, že obsahují standardizované množství 3 % rosavinů a 1 % salidrosidů. To jsou přirozeně se vyskytující poměry těchto sloučenin v kořeni rhodioly.

Kolik a kdy užívat Rodiolu je nejlepší užívat nalačno, ale ne před spaním, protože má mírně povzbuzující účinek (11). Většina lidí užívá extrakt z rodioly v kapslích nebo tabletách s obsahem 100 až 200 mg s 3 % rosavinu a 0,8 až 1 % salidrosidu. K dispozici jsou také tinktury.

Podle současných výsledků výzkumu může být rodiola účinná pro zlepšení příznaků stresu, únavy nebo deprese, pokud se užívá v dávkách 400-600 mg denně užívaných v jednotlivých nebo rozdělených dávkách (12).

Některé studie navíc ukázaly, že nižší dávky v rozmezí 200-300 mg denně mohou přispět ke zvýšení sportovního výkonu (30Důvěryhodný zdroj).

Bezpečnost rodioly Současné výsledky výzkumu naznačují, že rodiola je bezpečná a dobře snášená. Nejnovější klinické studie přisuzují rodiole jen málo závažných nežádoucích účinků.

Od poloviny roku 2021 však Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal šest varovných dopisů výrobcům doplňků stravy s rodiolou (13). Mezi problémy, které byly v těchto varováních řešeny, patřily např:

čistota označování uvádění neoprávněných zdravotních tvrzení neschválení jako nových léčiv Úřad FDA reguluje doplňky stravy jako potraviny, nikoli jako léky. Nedovoluje, aby jakýkoli doplněk stravy tvrdil, že léčí, ošetřuje nebo předchází nemocem.

Všechny doplňky stravy, včetně rhodioly, mohou mít negativní vedlejší účinky. To platí zejména v případě, že je rodiola nečistá nebo kombinovaná s jinými bylinami. Rhodiola se také může vzájemně ovlivňovat s jinými léky, které můžete užívat, nebo zhoršovat jiný zdravotní stav. Také její účinky nebyly testovány u dětí, těhotných osob nebo jiných zranitelných skupin.

Problémy s kvalitou mohou nastat při nákupu bylinných doplňků (14). Pokud kupujete doplňky stravy, zejména online, pečlivě zhodnoťte jejich zdroj. Také se poraďte s lékařem, abyste se ujistili, že je doplněk bezpečný pro váš konkrétní zdravotní stav.

SHRNUTÍ Hledejte certifikáty třetích stran, abyste se ujistili, že váš doplněk stravy s rhodiolou nebyl zfalšován levnějšími, méně účinnými složkami. Některé studie naznačují, že dávka 200-600 mg denně může být pro některé účely účinná a bezpečná. Rhodiola, stejně jako všechny doplňky stravy, není schválena FDA jako léčba jakéhokoli onemocnění.

Závěr Rhodiola se v tradiční medicíně v Rusku a skandinávských zemích používá již po staletí.

Studie zjistily, že rhodiola může pomoci posílit reakci organismu na fyzické stresory, jako je cvičení, a psychické stresory, jako je únava a deprese.

Jiné studie, často prováděné ve zkumavkách a na zvířatech, naznačují, že rodiola může pomáhat chránit před některými zdravotními potížemi, jako je rakovina, deprese a cukrovka. Není však k dispozici dostatek kvalitních výzkumů u lidí, které by naznačovaly, že rhodiola může chránit před těmito závažnými stavy nebo zmírňovat jejich příznaky.

Pokud chcete rodiolu užívat, hledejte doplňky stravy, které prošly testováním třetí stranou, abyste se vyhnuli možnosti falšování.

Celkově má rodiola mnoho zdravotních přínosů a při užívání v doporučených dávkách je považována za bezpečnou s nízkým rizikem nežádoucích účinků.

Pokud uvažujete o užívání rhodioly, poraďte se nejprve s odborníkem na zdravotní péči, abyste zjistili, zda je pro vás vhodná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *