Ženšen severoamerický (Panax Quinquefolius)

Ženšen se v tradiční čínské medicíně používá již po staletí.

Tuto pomalu rostoucí, krátkou rostlinu s masitými kořeny lze klasifikovat třemi způsoby, podle toho, jak dlouho se pěstuje: čerstvý, bílý nebo červený.

Čerstvý ženšen se sklízí do 4 let, zatímco bílý ženšen se sklízí mezi 4-6 lety, červený ženšen se sklízí po 6 a více letech.

Existuje mnoho druhů této byliny, ale nejoblíbenější jsou ženšen americký (Panax quinquefolius) a ženšen asijský (Panax ginseng).

Americký a asijský ženšen se liší koncentrací účinných látek a účinků na organismus. Předpokládá se, že americký ženšen působí jako relaxační prostředek, zatímco asijská odrůda má povzbuzující účinek (1).

Ženšen obsahuje dvě významné sloučeniny: ginsenosidy a gintonin. Tyto sloučeniny se vzájemně doplňují a poskytují zdraví prospěšné účinky.

Zde je 7 důkazů podložených zdravotních přínosů ženšenu.

Kořen ženšenu
Kořen ženšenu
  1. Silný antioxidant, který snižuje záněty

 

Ženšen má příznivé antioxidační a protizánětlivé vlastnosti (2).

Některé studie ve zkumavkách ukázaly, že výtažky z ženšenu a sloučeniny ginsenosidu mohou potlačovat zánět a zvyšovat antioxidační kapacitu buněk.

Například jedna laboratorní studie zjistila, že extrakt z korejského červeného ženšenu snižuje zánět a zlepšuje antioxidační aktivitu kožních buněk u lidí s ekzémem.

Jedna studie zkoumala účinky užívání 2 gramů extraktu z korejského červeného ženšenu třikrát denně po dobu sedmi dnů u 18 mladých sportovců.

Muži si poté nechali vyšetřit hladiny některých zánětlivých markerů po provedení zátěžového testu. Tyto hladiny byly výrazně nižší než u skupiny užívající placebo a přetrvávaly až 72 hodin po testování(3).

Je však třeba poznamenat, že placebová skupina dostávala jinou léčivou bylinu, takže tyto výsledky je třeba brát s rezervou a je třeba provést další studie.

A konečně, větší studie sledovala 71 žen po menopauze, které užívaly 3 gramy červeného ženšenu nebo placebo denně po dobu 12 týdnů. Poté byla měřena antioxidační aktivita a markery oxidačního stresu.

Výzkumníci dospěli k závěru, že červený ženšen může pomáhat snižovat oxidační stres tím, že zvyšuje aktivitu antioxidačních enzymů.

SHRNUTÍ Bylo prokázáno, že ženšen pomáhá snižovat zánětlivé markery a
pomáhá chránit před oxidačním stresem.

 

  1. Má příznivý vliv na funkci mozku

 

Ženšen přispívá ke zlepšení mozkových funkcí, jako je paměť, chování a nálada (4).

Některé studie na zvířatech ukazují, že složky ženšenu, jako jsou ginsenosidy a sloučenina K, by mohly chránit mozek před poškozením způsobeným volnými radikály (4).

Jedna studie sledovala 30 zdravých lidí, kteří po dobu čtyř týdnů konzumovali 200 mg ženšenu Panax denně. Na konci studie se u nich projevilo zlepšení duševního zdraví, sociálního fungování a nálady.

Tyto přínosy však přestaly být významné po 8 týdnech, což naznačuje, že účinky ženšenu se mohou při delším užívání snižovat.

Jiná studie zkoumala, jak jednotlivé dávky 200 nebo 400 mg ženšenu Panax ovlivňují mentální výkonnost, duševní únavu a hladinu cukru v krvi u 30 zdravých dospělých osob před a po desetiminutovém mentálním testu.

Dávka 200 mg byla na rozdíl od dávky 400 mg účinnější při zlepšování duševního výkonu a únavy během testu (5).

Je možné, že ženšen napomáhal vstřebávání krevního cukru buňkami, což mohlo zvýšit výkonnost a snížit mentální únavu. Přesto není jasné, proč byla nižší dávka účinnější než vyšší.

Třetí studie zjistila, že užívání 400 mg ženšenu Panax denně po dobu osmi dnů zlepšilo klid a matematické schopnosti.

A co víc, další studie zjistily pozitivní účinky na mozkové funkce a chování u lidí s Alzheimerovou chorobou (6)

SHRNUTÍ Bylo prokázáno, že ženšen prospívá duševním
funkcím, pocitu klidu a náladě jak u zdravých lidí, tak i u lidí s
Alzheimerovou chorobou.

  1. Zlepšuje erektilní dysfunkci
ženšen americký
Ženšen americký

Výzkum ukázal, že ženšen může být užitečnou alternativou pro léčbu erektilní dysfunkce (ED) u mužů (7).

Zdá se, že sloučeniny v něm obsažené mohou chránit před oxidačním stresem v cévách a tkáních v penisu a pomáhat obnovit normální funkci.

Studie navíc ukázaly, že ženšen může podporovat produkci oxidu dusnatého, sloučeniny, která zlepšuje uvolnění svalů v penisu a zvyšuje krevní oběh (8).

Jedna studie zjistila, že u mužů léčených korejským červeným ženšenem došlo k 60% zlepšení příznaků ED ve srovnání s 30% zlepšením, které vyvolaly léky používané k léčbě ED.

Jiná studie navíc ukázala, že u 86 mužů s ED došlo k významnému zlepšení erektilní funkce a celkové spokojenosti po 8 týdnech užívání 1000 mg výtažku ze starého ženšenu.

K vyvození definitivních závěrů o účincích ženšenu na ED je však zapotřebí dalších studií.

SHRNUTÍ Ženšen může zlepšit příznaky erektilní
dysfunkce tím, že snižuje oxidační stres ve tkáních a zvyšuje průtok krve.
v penilních svalech.

  1. Posiluje imunitní systém

Některé studie zkoumající jeho účinky na imunitní systém se zaměřily na pacienty s rakovinou, kteří podstupují chirurgickou léčbu nebo chemoterapii.

Jedna studie sledovala 39 osob, které se zotavovaly po operaci rakoviny žaludku, a po dobu dvou let jim podávala 5 400 mg ženšenu denně.

Zajímavé je, že u těchto lidí došlo k výraznému zlepšení imunitních funkcí a nižšímu výskytu příznaků (9).

Další studie zkoumala vliv extraktu z červeného ženšenu na markery imunitního systému u lidí s pokročilou rakovinou žaludku, kteří podstupovali pooperační chemoterapii.

Po třech měsících měli ti, kteří užívali extrakt z červeného ženšenu, lepší markery imunitního systému než lidé v kontrolní skupině nebo ve skupině užívající placebo (29).

Studie dále naznačila, že lidé, kteří užívají ženšen, by mohli mít až o 35 % vyšší šanci, že budou žít bez nemoci po dobu pěti let po kurativní operaci, a až o 38 % vyšší míru přežití ve srovnání s těmi, kteří ženšen neužívají.

Zdá se, že ženšenový extrakt by mohl zvýšit i účinek očkování proti nemocem, jako je chřipka.

Přestože tyto studie ukazují zlepšení markerů imunitního systému u lidí s rakovinou, je zapotřebí dalšího výzkumu, který by prokázal účinnost ženšenu při zvyšování odolnosti vůči infekcím u zdravých lidí (10).

SHRNUTÍ Ženšen může posilovat imunitní systém u
u lidí s rakovinou a dokonce zvýšit účinky některých očkování.

  1. Má potenciální účinky proti rakovině

Ženšen je užitečný při snižování rizika vzniku některých druhů rakoviny.

Bylo prokázáno, že ginsenosidy v této bylině pomáhají snižovat zánět a poskytují antioxidační ochranu (11).

Buněčný cyklus je proces, při kterém buňky normálně rostou a dělí se. Ginsenosidy by mohly tomuto cyklu prospívat tím, že zabraňují abnormální tvorbě a růstu buněk.

Přehled několika studií dospěl k závěru, že lidé, kteří užívají ženšen, mohou mít o 16 % nižší riziko vzniku rakoviny.

Pozorovací studie navíc naznačila, že lidé užívající ženšen by mohli mít menší pravděpodobnost vzniku některých typů rakoviny, jako je rakovina rtů, úst, jícnu, žaludku, tlustého střeva, jater a plic, než ti, kteří ženšen neužívají (12).

Ženšen může také pomoci zlepšit zdravotní stav pacientů podstupujících chemoterapii, snížit vedlejší účinky a zvýšit účinek některých léčebných léků.

Studie o úloze ženšenu v prevenci rakoviny sice ukazují určité přínosy, ale zůstávají nepřesvědčivé.

SHRNUTÍ Ginsenosidy v ženšenu zřejmě regulují
záněty, poskytují antioxidační ochranu a udržují zdraví buněk,
což by mohlo přispět ke snížení rizika vzniku některých druhů rakoviny. Přesto,
je zapotřebí dalšího výzkumu.

  1. Bojuje proti únavě a zvyšuje hladinu energie

Bylo prokázáno, že ženšen pomáhá bojovat proti únavě a podporuje energii.

Různé studie na zvířatech spojují některé složky ženšenu, jako jsou polysacharidy a oligopeptidy, s nižším oxidačním stresem a vyšší produkcí energie v buňkách, což pomáhái v boji proti únavě (13).

Jedna čtyřtýdenní studie zkoumala účinky podávání 1 nebo 2 gramů ženšenu Panax nebo placeba 90 lidem s chronickou únavou.

U osob, kterým byl podáván ženšen Panax, se projevila menší fyzická i psychická únava a také snížení oxidačního stresu než u osob užívajících placebo.

V jiné studii bylo 364 osobám, které přežily rakovinu a trpěly únavou, podáno 2 000 mg ženšenu amerického nebo placebo. Po osmi týdnech měli ti, kteří užívali ženšen, výrazně nižší míru únavy než ti, kteří užívali placebo.

Přehled více než 155 studií navíc naznačil, že doplňky ženšenu mohou nejen pomáhat snižovat únavu, ale také zvyšovat fyzickou aktivitu.

SHRNUTÍ Ženšen může pomoci v boji proti únavě a zlepšit
fyzickou aktivitu tím, že snižuje oxidační poškození a zvyšuje produkci energie.
v buňkách.

  1. Snižuje hladinu cukru v krvi

Ženšen se zdá být prospěšný při kontrole hladiny glukózy v krvi u lidí s cukrovkou i bez ní (14).

Bylo prokázáno, že americký a asijský ženšen zlepšují funkci buněk slinivky břišní, zvyšují produkci inzulinu a zlepšují vstřebávání krevního cukru v tkáních.

Studie navíc ukazují, že výtažky z ženšenu pomáhají tím, že poskytují antioxidační ochranu, která snižuje množství volných radikálů v buňkách osob s cukrovkou.

Jedna studie hodnotila účinky 6 gramů korejského červeného ženšenu spolu s obvyklými antidiabetickými léky nebo dietou u 19 osob s diabetem 2. typu.

Zajímavé je, že se jim podařilo udržet dobrou kontrolu hladiny cukru v krvi po celou dobu 12týdenní studie. Došlo u nich také k 11% poklesu hladiny cukru v krvi, 38% snížení hladiny inzulinu nalačno a 33% zvýšení citlivosti na inzulin (15).

Jiná studie ukázala, že americký ženšen pomohl zlepšit hladinu cukru v krvi u 10 zdravých lidí poté, co provedli test se sladkým nápojem.

Zdá se, že fermentovaný červený ženšen by mohl být při kontrole hladiny cukru v krvi ještě účinnější. Fermentovaný ženšen se vyrábí za pomoci živých bakterií, které přeměňují ginsenosidy na lépe vstřebatelnou a účinnější formu.

Studie totiž prokázala, že užívání 2,7 g fermentovaného červeného ženšenu denně bylo účinné při snižování hladiny cukru v krvi a zvyšování hladiny inzulinu po testovacím jídle ve srovnání s placebem (16).

CELKOVÉ SHRNUTÍ

Ženšen, zejména fermentovaný červený ženšen, může přispívat ke zvýšení produkce inzulinu,
zvýšit vstřebávání cukru v krvi v buňkách a poskytovat antioxidační ochranu.

Snadné zařazení do jídelníčku
Kořen ženšenu lze konzumovat mnoha způsoby. Lze ho jíst syrový nebo ho můžete lehce spařit, aby změkl.

Lze jej také dusit ve vodě a připravit z něj čaj. K tomu stačí čerstvě nakrájený ženšen zalít horkou vodou a nechat několik minut louhovat.

Ženšen lze přidávat také do různých receptů, jako jsou polévky a smažená jídla. A extrakt lze nalézt ve formě prášku, tablet, kapslí a oleje.

Množství, které byste měli užívat, závisí na stavu, který chcete zlepšit. Celkově se doporučují denní dávky 1-2 gramy syrového kořene ženšenu nebo 200-400 mg extraktu. Nejlepší je začít s nižšími dávkami a časem je zvyšovat.

Hledejte standardní ženšenový extrakt, který obsahuje 2-3 % celkového množství ginsenosidů, a konzumujte jej před jídlem, abyste zvýšili vstřebávání a získali plný přínos.

Ženšen lze jíst syrový, připravit si z něj čaj nebo
přidávat do různých pokrmů. Lze ho také konzumovat ve formě prášku, kapslí nebo oleje.

Bezpečnost a možné vedlejší účinky


Podle výzkumů se ženšen jeví jako bezpečný a neměl by vyvolávat žádné závažné nežádoucí účinky.

Lidé užívající léky na cukrovku by však měli při užívání ženšenu pečlivě sledovat hladinu cukru v krvi, aby nedošlo k jejímu přílišnému snížení.

Kromě toho může ženšen snižovat účinnost antikoagulačních léků.

Z těchto důvodů se před jeho doplněním poraďte se svým lékařem.

Upozorňujeme, že vzhledem k nedostatku studií o bezpečnosti se ženšen nedoporučuje pro děti a těhotné nebo kojící ženy.

A konečně existují důkazy naznačující, že dlouhodobé užívání ženšenu by mohlo snížit jeho účinnost v organismu.

Chcete-li maximalizovat jeho přínos, měli byste ženšen užívat ve 2-3týdenních cyklech s jedno- až dvoutýdenní přestávkou mezi nimi (14Důvěryhodný zdroj).

Zatímco se ženšen se zdá být bezpečný, lidé užívající některé léky by měli věnovat pozornost možným lékovým interakcím.

Ženšen je bylinný doplněk, který se v čínské medicíně používá již po staletí.

Běžně se o něm hovoří pro jeho antioxidační a protizánětlivé účinky. Mohl by také pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi a mít příznivý vliv na některé druhy rakoviny.

Ženšen navíc může posilovat imunitní systém, zlepšovat mozkové funkce, bojovat proti únavě a zlepšovat příznaky erektilní dysfunkce.

Ženšen lze konzumovat syrový nebo lehce povařený. Lze jej také snadno přidat do stravy prostřednictvím extraktu, kapslí nebo prášku.

Ať už chcete zlepšit určitý zdravotní stav nebo jednoduše povzbudit své zdraví, ženšen rozhodně stojí za vyzkoušení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *